Cz.1 Miłość w stworzeniu-Bóg ma plan, człowiek wolną wolę
Opis stworzenia świata zawarty w Biblii jest poematem, w którym autor przekazuje prawdy teologiczne, tzn. o Bogu, a nie prawdy z nauk przyrodniczych.
- Bóg jest stwórcą wszechświata- przyrody i człowieka
- Człowiek jest stworzony na Jego obraz i podobieństwo, czyli rozumny i stworzony do miłości.
- jako, że miłość zakłada wolność, człowiek jest wolny w swoich wyborach i wybrał /niestety/ umiejętność czynienia zła
- Bóg nie odrzucił człowieka, jak ojciec nie odrzuca dziecka, które zbacza z dobrej drogi. Zostawiając nadal człowiekowi wolność jako nieodłączną od miłości, rozpoczął długi proces reperacji tego, co człowiek psuje złem, które czyni. Zło sprawia rozdarcie- oddzielenie człowieka i całego świata od Boga, który pragnie jedności ze swoim stworzeniem.
Jak to zrobił?
Cz.2 Resocjalizacja-uczymy się miłości
- Skutki złych ludzkich wyborów, sprzecznych z Bożym planem miłości pokazuje Biblia w historii Kaina i Abla- zawiść prowadzi do zabójstwa.
- Opowieść o wieży Babel też pokazuje przyczyny wrogości między ludźmi: przestają być braćmi, dziećmi jednego Boga, bo pycha i
żądza władzy wprowadzają podział.
- Próby ratowania sytuacji i przywołania człowieka do porządku – potop i Arka Noego, na nic się nie zdają.
-
Pan Bóg szuka sposobu dotarcia do ludzkiego serca. Wybiera najpierw człowieka zdolnego do słuchania i zawierzenia, aby poprzez niego i jego potomstwo, powoli i z trudem przekazywać ludzkości prawdę o Swojej miłości. Tym człowiekiem był Abraham mieszkający na terenie dzisiejszej Mezopotamii, koczownik mający liczną rodzinę i stada. Bez wahania wyrusza Abraham na polecenie Boga w nieznanym kierunku, do ziemi, która będzie mieszkaniem narodu powstałego z jego plemienia. Uczy się zaufania Bogu.
- Po wielu trudach i latach Naród Wybrany osiada w Ziemi Obiecanej, rozwija się, walczy z wrogami. Pan Bóg poucza go poprzez przywódców i proroków. Nie zawsze uczniowie są pojętni. Największą pokusą pozostaje kult innych bożków. Naród Wybrany jako jedyny ma świadomość, że Bóg jest jeden. Wszystkie inne ludy wokół oddają cześć albo zjawiskom naturalnym albo bożkom.
-
Mijają wieki. Głód w rodzinnej ziemi wygania Izraelitów do Egiptu. Nazwa Izraelici – bo tak się teraz nazywają, pochodzi od imienia jednego z wnuków Abrahama, patriarchy Jakuba- który po walce z Aniołem Bożym/tajemnicze duchowe zdarzenie/ otrzymuje imię Izrael, W Egipcie najpierw jest im dobrze, ale z czasem spadają do roli niewolników. I wtedy zwracają się do Boga z wołaniem o pomoc. Nawiasem Izrael czyli Jakub miał dwunastu synów, którzy dali początek dwunastu pokoleniom Izraelitów. Stąd później symbol 12 Apostołów wybranych przez Jezusa.
-
W Egipcie Bóg wzywa jednego z nich- Mojżesza, Żyda, sierotę znalezionego przez córkę faraona i żyjącego na dworze królewskim, do działania.
- Nakazuje mu wyprowadzić Naród z Egiptu. Po ludzku rzecz niemożliwa do zrealizowania. Okazja dla Pana Boga do kolejnych lekcji o tym, kim On jest.
-
Faraon odmawia, rzecz jasna, wypuszczenia licznej armii darmowej siły roboczej . Bóg spuszcza na Egipt kolejne nieszczęścia/”plagi egipskie”/, ale król nie pojmuje ich sensu. Wreszcie Izraelici otrzymują poprzez Mojżesza polecenie ostateczne- mają zabić baranka dla każdej rodziny, jego krwią posmarować drzwi domu, a mięso zjeść w czasie kolacji/paschy/ przed wyruszeniem w drogę. W nocy umierają dzieci egipskie, a Izraelici korzystając z zamieszania i przerażenia faraona- wyruszają w drogę. Faraon przytomnieje i gna za uciekającymi Izraelitami. Sytuacja beznadziejna czyli miejsce dla Boga. Morze Czerwone rozstępuje się przed uciekinierami, a zatapia Egipcjan. Izraelici wkraczają na pustynię, po której wędrują 40 lat.
-
Na Górze Synaj wezwany na rozmowę twarzą w twarz Mojżesz otrzymuje jako skarb- 10 Przykazań. Uniwersalne prawo ludzkiego postępowania, to, które Bóg od początku wyznaczył jako zasady miłości dające pokój z Nim i z ludźmi.
- Naród Wybrany dotarł do swojej ojczyzny. Bóg nadal troszczył się o niego, często bez wzajemności. Posyłał proroków, którzy rzadko byli słuchani. Izraelici wpadali też w kolejną niewolę, co prorocy odczytywali jako karę za niewierność Bogu i Jego przykazaniom. Szczególnie oddawanie czci bożkom narodów ościennych i wyzysk słabszych były grzechami Bożego Narodu piętnowanymi ustami proroków przez Boga.
Wydarzenia z czasów Starego Testamentu są zapowiedzią wydarzeń z czasów Nowego Testamentu. Zrozumiemy znaczenie sakramentów, świąt i symboli w Kościele mając trochę wiedzy o historii.
Żydzi są dla chrześcijan starszymi braćmi w wierze
Cz.3 Bóg przychodzi jako człowiek żeby człowiek mógł dotknąć Boga
- W konkretnym momencie historycznym Pan Bóg wkracza w życie ludzi, żeby zgodnie z obietnicami dawanymi Narodowi Wybranemu – pojednać ze Sobą świat rozdarty grzechem.
Ziemia Obiecana, Palestyna jest pod panowaniem cesarzy Rzymu. Żydzi cieszą się jednak względną wolnością w wyznawaniu swojej religii.
-
Zachariaszowi, kapłanowi świątyni w Jerozolimie, Bóg obiecuje syna mimo, że małżeństwo od dawna jest bezdzietne i starsze. Żona Zachariasza, Elżbieta rzeczywiście rodzi syna, któremu nadają imię Jan.
-
Jezus spędza dzieciństwo i młodość w rodzinnym Nazarecie. -
Jezus naucza przez ok. trzy lata, zbierając wokół siebie uczniów. Spośród nich wybiera dwunastu najbliższych- Apostołów. -
Jeden z Apostołów- Judasz był w zmowie z przywódcami. W nocy po Ostatniej Wieczerzy przyprowadził do Jezusa prześladowców, którzy dokonali aresztowania. -
Do Apostołów z trudem docierała świadomość tego faktu. Jezus ukazywał się wiele razy jako żyjący człowiek. -
Poznaj imiona 12 Apostołów
Bóg w swojej niewyobrażalnej miłości do człowieka stał się jednym z nas i wziął na siebie skutki naszych grzechów. Otworzył drogę do Zbawienia- ponownego zjednoczenia z Miłością Boga każdej istoty ludzkiej i nawet całego Wszechświata.
Cz.4 Każdy z nas pisze ten rozdział swoim życiem
- Tak trwa historia Bożej Miłości w każdym z nas.